Kategorie
Kryptowaluty

Jak wybrać prawidłowy portfel inwestując w kryptowaluty – poradnik

Kryptowaluty nie mają postaci namacalnej, aby z nich skorzystać potrzebujemy je przechowywać w tzw. portfelu wirtualnym. Jednak który portfel wybrać? Dowiesz się z tego artykułu.

Posiadania kryptowalut wiąże się z posiadaniem pewnej wartości, dlatego ważne jest zapezpieczenie portfela, w których się znajdują. Są dwa rodzaje zabezpieczeń publiczny i prywatny. Klucz publiczny można porównać do numeru konta bankowego, bo służy do identyfikacji konta w sieci, klucz prywatny to swoiste hasło, którym autoryzujemy przelewy z naszego konta.

Klucze są skomplikowane, klucz prywatny jest dodatkowo chroniony hasłem.

Bez klucza prywatnego nie zdołamy zidentyfikować żadnej transakcji z użyciem kryptowalut. Dlatego poziom skomplikowania hasła jest niezwykle istotny.

W zależności od rodzaju portfela można wykorzystać zgromadzone w nim kryptowaluty ze zdefiniowanych urządzeń, lub nawet wszystkich urządzeń, które mają dostęp do sieci.

Typy portfeli kryptowalut

Dostępne na rynku portfele dzielimy na dwie grupy.

  1. Hot Wallet, do tej grupy zaliczają się portfele, które działają na urządzeniach podłączonych do sieci. Można na nich przechowywać kryptowaluty, ale nie jest polecane przechowywanie dużych ich ilości.

Pośród Hot Wallet wyróżniamy:

1A) Portfele w formie aplikacji desktopowych dostępne bez przerwy podłączone do sieci. Przykladowe to Electrum, Exodus, Wasabi

1Aa) Aplikacje pełne w przypadku których należy pobrać cały blok, a to wymaga set gigabajtów na dysku.

1Ab) Aplikacje lekkie, gdzie duża część łańcucha bloków znajduje się na zewnętrznym serwerze, nie potrzebują wiele miejsca na dysku, łatwiej i szybciej się synchronizują. 

1B) Portfele www – można się do nich zalogować przez przeglądarkę internetową. Ich głównym minusem jest obecność strony trzeciej. W teorii może on mieć dostęp do twojego klucza prywatnego, a więc może przejąć znajdujące się tam kryptowaluty.

1C) Portfele mobilne, dostępne w smarftonie. Jest to bardzo wygodna forma na przechowywanie kryptowalut. Dzieje się tak dlatego, że mamy do dyspozycji QR, nie trzeba przepisywać długiego klucza do transakcji. Portfele mobilne również obsługują klasyczne waluty Fiat.

  1. Cold Wallet działają bez dostępu do sieci. Przez to są dużo bardziej bezpieczne, nie można ich znaleźć w sieci. Są równocześnie przez to znacznie trudniejsze w użytkowaniu.

2A) Portfel sprzetowy. Jest najbezpieczniejszy, ale też najmniej wygodny. Jest to często odrębne urządzenie, może przypominać Pendrive. Podpisywanie transakcji przebiega wyłącznie wewnątrz portfela, w całkowicie zamkniętym środowisku. Tylko właściciel ma dostęp do takiego portfela sprzętowego. Każda transakcja musi być potwierdzona ręcznie wpisanym kodem PIN. Istnieje również możliwość tworzenia kopi zapasowej zawartości. Są uznawane za najlepszy wybór do długotrwałego przechowywania kryptowalut. Do najpopularniejszych należą Trezor, Ledger Nano S i BitBox.

2B) Papierowa forma polega na wydrukowaniu klucza prywatnego. Taka forma ma znacznie ograniczoną wygodę użytkowania i dodatkowo może trafić w niepowołane ręce.

Który portfel w największym stopniu spełni wymagania

Rozważyłbym portfel sprzętowy lub portfel online zlokalizowany na blockchain.com.

  • Zalety portfela Blockchain.com
  • Można z niego korzystać wszędzie tam, gdzie ma się dostęp do sieci;
  • Ma dużą wiarygodność, jest polecany przez ekspertów w dziedzinie;
  • Ma dosyć wysoki poziom bezpieczeństwa, podczas rejestracji podajemy wyłącznie e-mail, można wykonać kopię bezpieczeństwa offline
  • Jest możliwa podwójna autentyfikacja, np.. Przez Google Authenticator;
  • Posiada wersję mobilną;
  • Nie trzeba przeprowadzać weryfikacji dokumentami;

Jak w praktyce działa portfel

Aby wysłać przelew w kryptowalucie wystarczy uzupełnić klucz publiczny portfela osoby, gdzie chcemy przesłać wirtualną walutę oraz podać jej ilość.

Warto sprawdzić dane portfela odbiorcy i kwotę bo przelewy kryptowalut są nieodwracalne, nie można ich wycofać.

Bezpieczeństwo portfela Kryptowalut

Musimy mieć na uwadze, że powstają również portfele, które mają na celu kradzież, dlatego należy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych wiarygodnych porfteli.

Dbaj o klucz prywatny, generuj go w środowisku offline, jeżeli przechowujesz go online, rób również kopię offline, a nawet w formie papierowej, lub na twardym nośniku danych;

Szyfruj wszystkie swoje portfele;

Dbaj o kopie zapasowe danych;

Twórz kilka portfeli i dywersyfikuj na nich swoje kryptowaluty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *